SON DAKİKA

medya samsun
umraniye ankara
Nail Bayraktaroğlu

AK PARTİ’DE KULİSLER ÇALKALANIYOR ALBAYRAK VE KARAASLAN GÖREVDEN ALINIYOR MU ?

AK PARTİ’DE KULİSLER ÇALKALANIYOR ALBAYRAK VE KARAASLAN GÖREVDEN ALINIYOR MU ?
Bu haber 09 Eylül 2019 - 11:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ak Parti’de en son yapılan İl Başkanları toplantısından sonra büyük değişim için süreç başladı. İl Başkanları toplantısının basına kapalı bölümünde Erdoğan’ın İl Başkanlarına yeni kurulacak Davutoğlu ve Babacan cephesinin partilerine karşı “Fitne fesada yer vermeyin. Biz yolumuza devam edeceğiz” diye uyarıda bulunduğu siyasi kulislere düşmüştü.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel başkanı Erdoğan’ın bu teşkilatlara yaptığı bu uyarılardan sonra tabanı yeni döneme hazırlamak için MYK ve Bakanlar Kurulu’nda değişikliğe gideceği siyasi kulislerde iyice belirginleşmeye başladı.

Erdoğan’ın parti tabanından gelen değişimi bu sefer görmezden gelmeyeceği ve hem MYK‘da hemde kabinede değişikliğe gideceği ve bu değişimin hemen değil ama 2-3 ay içerisinde gerçekleşeceği netleşirken değişecek Bakanların arasında damat Albayrak’ın olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu konuda en kesin bilgi ise Erdoğan’ın tavrı belirgin oldu. Bakan Albayrak‘ın AK Parti’nin 18. kuruluş yıldönümü törenlerine, 30 Ağustos resepsiyonuna ve son yapılan il başkanları toplantısına katılmamasının Erdoğan’ın talebi ile olduğu bilgisi kulislere düştü. Bu konuda bir başka senaryo ise ailesine dokundurmayan ve bu konuda hemen harekete geçmeyen Erdoğan’ın damat Albayrak için bu süreci bu şekilde yürüteceği.

Siyasi kulislerde belirginleşmeye başlayan ve Erdoğan’a yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre değişim 18 Eylül’de yapılacak olan MYK toplantısı ile başlayacak. Değişim önce MYK’da ve Genel Başkan Yardımcılarında olacak. MYK üyelerinin ve Genel Başkan yardımcılarının seçim bölgelerinde yaşanan seçim sonuçları en önemli etken olacak. Bölgelerinde oy kaybı yaşanan, seçim kaybedilen ve teşkilat arasında hizip yaşanan MYK üyeleri topun ağzında. Bu iddialara göre AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan‘da böylece topa girmiş oluyor.

Bakanlar Kurulu’na gelince 3 bakanın yeri sağlam görünürken diğer bakanlarla ilgili her an her şeyin olacağı beklentisi hakim. Erdoğan’ın son İl Başkanları Toplantısından sonra Bakanlar ile ayrı ayrı yarımşar saatlik konuşma yapması ve bu konuda herhangi bir açıklama yapılmaması kulislerde Bakanlar Kurulunda yapılacak olan değişimin startı olarak değerlendiriliyor. Abdulhamit Gül, Süleyman Soylu ve Hulisi Akar‘ın bu yapılacak olan kabine değişikliğnde yeri sağlam olarak değerlendirilirken diğer bakanlar için her an bir değişimin yapılacağı ve bu değişimin 2-3 ay sonraya kalacağı beklentisi hakim.

Kongre sürecine giren Ak Parti’de tabandan gelen değişim çağrısına bu sefer cevap vereceği beklenen Erdoğan’ın kurmaylarına talimat verdiği ve ahlaki zafiyetin, hizipleşmenin, parti içi hesaplaşmanın ve yolsuzluk iddialarının olduğu yerlerde değişimin mutlaka yapılacağı bekleniyor. Samsun‘da 31 Mart seçimlerinde yaşananların tam da bu kriterlere uyuyor olması Samsun için de teşkilatlarda değişim yaşanacağı AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan‘ın da bu değişimden nasibini alacağı yönünde.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

SON DAKİKA